Bywa, że po noszeniu kolczyków bolą nas płatki ucha, a okolica przekłucia jest podrażniona i zaczerwieniona. Dlaczego nasz organizm tak reaguje na ozdoby w uszach? Jak możemy temu zaradzić i na co zwracać uwagę, aby takie sytuacje nie przydarzały się często?
Uczulenie na materiał
U niektórych osób występuje reakcja alergiczna, jeżeli kolczyki wykonano z dodatkiem niklu bądź innych metali nieszlachetnych, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Bardzo rzadko uczulenie pojawia się również na wyroby ze srebra. Złoto czy platynę uważa się za materiał, który nie wywołuje alergii. W większości przypadków, będzie trzeba zrezygnować z noszenia tych kolczyków – zwłaszcza, jeśli wiemy, że nie są ze szlachetnych materiałów. Sklep z biżuterią w większości przypadków posiada szeroki asortyment wyrobów z różnych stopów, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Zły dobór kolczyków
Podobne do alergii objawy pojawiają się również przy noszeniu kolczyków, które są dla nas zbyt ciężkie. Różnie przekłuwa się uszy, różni się również nasza tolerancja na obciążenie i grubość płatka ucha. Dlatego dla jednej z nas większe kolczyki nie będą problemem, a inna nie będzie mogła ich nosić, gdyż będą powodowały dyskomfort.
Za długo noszona biżuteria
Zdarza się, że kolczyki, które niegdyś nosiliśmy bez problemu, założone po długiej przerwie powodują ból ucha. Może być to widoczne wtedy, kiedy kolczyków nie nosiłyśmy przez dłuższy czas. Może być to reakcja alergiczna organizmu na ciało obce. Musimy wówczas z powrotem przyzwyczaić nasz organizm do noszenia biżuterii i zwiększać częstotliwość jej zakładania.
Za ciasno zapięte kolczyki
Jeśli odczuwasz ból przy noszeniu kolczyków, upewnij się, że nie zaciskasz zbyt ciasno sztyftów. Zbyt mocne dociśnięcie kolczyków może powodować duży dyskomfort i prowadzić do powikłań. Dobrze zapięty sztyft, pozwala na poruszanie kolczykiem w obrębie dziurki i nie sprawia nam bólu.