Pierwsze zatrudnienie za granicą – o czym należy pamiętać?

Chcesz pracować za granicą? Znalazłeś już dla siebie odpowiednią ofertę i planujesz wyjazd poza granicami kraju? W poniższym artykule podpowiemy Ci o czym należy pamiętać oraz podpowiemy Ci najważniejsze informacje, którymi warto kierować się podczas szukania pracy oraz wyjazdu za granicę.

Niezbędne dokumenty

Przede wszystkim ze sobą musimy zabrać oczywiście dokumenty, które potwierdzą naszą tożsamość – dowód osobisty oraz paszport, a także należy mieć ze sobą niezbędne formalności potrzebne do zawarcia umowy. Dlatego należy dowiedzieć się, jakich dokumentów będzie wymagał pracodawca. Niekiedy mogą być to świadectwa pracy, certyfikaty potwierdzające ukończenia kursów czy danych szkoleń. Niezbędną są również dokumenty, które będą świadczyć, np. o umiejętności obsługi danych programów komputerów czy obsługi maszyn. Warto również dowiedzieć się, czy będą nam potrzebne badania lub zaświadczenia lekarskie.

Ponadto przed wyjazdem dowiesz się wszelkich informacji o warunkach zatrudnienia – niby banalna kwestia, ale bardzo istotna z punktu widzenia pracownika. Należy dowiedzieć się, jak będą wyglądać nasze pierwsze dni w pracy, czy będą zapewnione szkolenia oraz czy wymaga się od nas stroju roboczego. Ważne dla osoby, wyjeżdżające za granicą są zazwyczaj warunki pracy związane z godzinami nadliczbowymi oraz płatnym urlopem.

Zakwaterowanie

Zazwyczaj zagraniczni pracodawcy pomagają znaleźć nam zatrudnienie lub posiadają swoje obiekty, które wykorzystują na zakwaterowanie dla pracowników. Dlatego umożliwia nam to łatwiejsze znalezienie mieszkania lub pokoju. Warto jednak upewnić się przed wyjazdem, co będziemy mieć na miejscu. Umożliwi nam to zaoszczędzenie miejsca w bagażu na rzeczy lub przedmioty, które będziemy mieć już na miejscu za granicą. Dowiesz się, jaki koszt związany jest z zakwaterowaniem oraz wszelkim opłatami. Sprawdź również odległość miejsca zakwaterowania do miejsca pracy oraz jak jest zorganizowany – dojazdy grupowe lub indywidualnie, a także to, kto ponosi za nie koszty.

Wynagrodzenie

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z zatrudnieniem jest wynagrodzenie. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób otrzymamy wypłatę – tygodniowo czy miesięcznie oraz należy sprawdzić, czy otrzymamy je „do ręki” czy przelewem na konto. Ponadto w umowie powinny być zawarte wszystkie informacje związane z wynagrodzeniem. Praca za granicą umożliwia nie tylko lepsze warunki finansowe oraz życia, gdzie można poznać nową społeczność, nauczyć się języka obcego czy zdobyć niezbędne doświadczenie oraz kwalifikacje.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *