SOFA DO SPANIA – jaką wybrać?

Co wybrać – sofę czy narożnik? 

Odpowiem może trochę przewidywalnie, ale wszystko zależy od wielkości salonu i układu pomieszczenia, a także własnych preferencji i gustu. A co z kwestią praktyczną? Powszechnie uważa się, że narożnik ma większą powierzchnię spania. Nie do końca mogę się z tym zgodzić, bo pomimo tego, że narożniki są zwykle większe niż sofy, to rozmiar „materaca” oscyluje w granicach 140x200cm. Tyle też ma spora część rozkładanych sof. Za sofą przemawia mniejsza ilość łączeń. W wielu narożnikach, powierzchnia spania dzieli się na kilka części, w sofach jest ich z reguły znacznie mniej, co może korzystanie wpłynąć na komfort snu. Z drugiej strony, niektóre sofy nie posiadają pojemnika na pościel, w narożnikach natomiast raczej się to nie zdarza.

Rozkładanie sofy

Przy wyborze sofy do spania, warto przyjrzeć się sposobowi jej rozkładania. Przed zakupem warto sprawdzić czy mechanizm nie szwankuje i czy jest solidny (musimy pamiętać, że będzie eksploatowany setki, a nawet tysiące razy). Należy także ocenić czy rozkładanie nie jest zbyt skomplikowane i męczące, biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie. Rozkładanie to możemy spotkać zarówno w sofach, jak i narożnikach. Polega ono na wysunięciu siedziska, a następnie złożeniu oparcia. Duży pojemnik na pościel znajduje się pod siedziskiem.

System delfin

To najpopularniejszy system rozkładania, stosowany w narożnikach. Polega on na wysunięciu wózka spod siedziska, a następnie pociągnięciu leżącego na nim materaca za specjalny uchwyt. Schowek na pościel znajduje się najczęściej w szezlongu. Uważam, że największą wadą tego systemu jest przeważnie duża ilość łączeń na powierzchni spania.

System typu wózek

Ten typ rozkładania charakteryzuje się wyciąganym spod siedziska wózkiem. Następny krok to rozłożenie materaca, który na nim leży. Pojemnik na pościel znajduje się najczęściej pod siedziskiem. Przy tym typie rozkładnia, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość „wózka” oraz równą powierzchnię spania (tak, żeby nie było „z górki” ani „pod górkę”), należy też wystrzegać się załamań.

System włoski

System ten charakteryzuje się spaniem na niezależnym materacu, który chowa się w pod siedziskiem. Sofa tego typu to prawdziwe dwa w jednym, bo ładnie wygląda, a do tego zapewnia wygodne spanie. Decydując się na ten typ rozkładania, zwróćcie uwagę, by stelaż był porządny i masywny oraz umieszczony na elastycznych listwach oraz na to, czy poradzicie sobie z codziennym jego rozkładaniem i składaniem. Narożnik tego typu posiada pojemnik na pościel w szezlongu, sofa natomiast nie ma go w ogóle.

System klik-klak

To najprostszy typ rozkładania sof, stosowany w wersalkach. Polega na uniesieniu siedziska i przyciśnięciu go do oparcia, aż do momentu, w którym usłyszymy „klik-klak”. Wówczas opuszczamy siedzisko, zyskując płaską powierzchnię. Pojemnik na pościel z reguły znajduje się pod siedziskiem.

W poszukiwaniu funkcjonalnej i najlepszej sofy polecamy sprawdzić sofy – Jelenia Góra. To gwarancja jakości w bardzo dobrej cenie.

Jaka szafa dwudrzwiowa będzie najlepsza?
Urządzając sypialnię, warto zwrócić uwagę, na wybór odpowiedniej szafy, która będzie sprzyjać utrzymaniu porządku. Niezależnie od...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *