Styl prowansalski w sypialni – co warto o nim wiedzieć

Meble w stylu prowansalskim to wciąż popularny motyw wystroju wnętrza. Nie cieszy się już taką popularnością jak np. minimalizm. Jeżeli jednak nie chcesz powielać obecnie panujących trendów i tęsknisz za klasyką – to właśnie rozwiązanie dla Ciebie. Możesz tym samym zyskać przytulny i oryginalny wystrój wnętrza, który z pewnością zaimponuje innym. Aby jednak urządzić sypialnie na styl prowansalski, przeczytaj dzisiejszy wpis o dowiedz się, co na to specjaliści.  

Cechy stylu prowansalskiego

  • dominują jasne barwy– Prowansja jest słonecznym regionem, zatem kolorystyka wnętrz powinna oddawać ten klimat. W stylu prowansalskim dominują ciepłe barwy o jasnych odcieniach: beżowy, kremowa biel, jasnożółty, jasnobrązowy. Aby jednak pomieszczenie nie stało się zbyt mdłe, można je ożywić jasnym błękitem lub lawendą.
  • naturalne materiały – główną cechą stylu prowansalskiego jest bliskość z naturą. Dlatego również elementy wystroju powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej spotyka się postarzane drewno, kamień, wiklinę czy ceramikę. Podłogi w stylu prowansalskim przeważnie wykonane są z drewna, specjalnego kamienia czy betonu. Meble w stylu prowansalskim są drewniane, a ozdoby wykonane z ceramiki i wikliny. Bardzo często widziane są również naturalne tkaniny, takie jak len czy płótno, z których wykonuje się obrusy, narzuty na kanapę lub ozdoby na ścianę.
  • klasyczne meble– meble, co zapewne już wiesz, powinny być wykonane z drewna. Najlepiej sprawdza się lite drewno lub takie specjalnie postarzane. Dominuje biel i jasny beż. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być wyposażona w kredensy z przeszklonymi frontami, z dużą ilością szafek. Nie może zabraknąć również stołu z litego drewna. Mebli tego typu można szukać na wszelkich pchlich targach lub aukcjach internetowych. Jeżeli wolisz zakupić nowe produkty, dowiesz się jak pomalować meble na styl prowansalski z tego artykułu. Salon lub sypialnię można urozmaicić, wstawiając różnorodne krzesła i stoliki stojące na cienkich i powyginanych nóżkach.
  • dekoracje– w styl prowansalskim chodzi również o zachowanie umiaru. Dodatki muszą pasować do mebli, nie powinny przytłaczać pomieszczenia, ani siebie nawzajem. Wnętrze powinno być przytulne i nie powinno stwarzać wrażenia zagraconego. Znakomitym dodatkiem do pomieszczeń w stylu prowansalskim są rośliny, które doskonale tworzą atmosferę prowincji. W kuchni można posadzić świeże zioła i lawendę, a na balkonach i parapetach rośliny kwitnące. W kuchni powinny dominować naczynia ceramiczne, które mogą dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną. Aby dopełnić całość, warto przyozdobić stoliki koronkowym obrusem, na oknach zawiesić przewiewne firanki i poustawiać gdzieniegdzie kosze z owocami. Ściany przyozdobić można lustrami, ceramiką lub folklorystycznymi obrazami.  

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

  • Pierwszą metodą jest malowanie mebli na biało z przecierką. Drewniane meble pokrywasz bejcą do drewna, a rant nacierasz woskiem. Następnie kładziesz pierwszą warstwę farby jasnobeżowej lub jasnoszarej. Po wyschnięciu nakładasz drugą warstwę farby, tym razem w jasnym kolorze np. białym lub kremowym. Po nałożeniu i przeschnięciu obu warstw przecierasz mebel drobnoziarnistym papierem ściernym.
  • Druga metoda to malowanie za pomocą techniki patynowania. Polega na tym, że na oczyszczone i surowe drewno nakładasz kilka warstw: bejcy w kolorze ciemnym, podkładu do drewna, białego wosku oraz na sam koniec bezbarwnego wosku.
  • Ostatni sposób nazywa się shabby chic i to nic innego jak malowanie ranty i odstających elementów ciemniejszą farbą. Cały mebel następnie pokryj pastelową lub białą farbą. Po przeschnięciu wszystkich warstw, przy użyciu papieru ściernego, przecierasz wierzchnią warstwę. Staraj się, aby przetarcia były nieregularne. Gratulacje, wiesz już jak zrobić meble przecierane!

A jeżeli szukasz inspiracji, zajrzyj koniecznie na stronę Sklep abc meble – sypialnia. Znajdziesz tam sporo gotowych kompletów mebli sypialnianych, w tym również tych na styl prowansalski.

Jaka szafa dwudrzwiowa będzie najlepsza?
Urządzając sypialnię, warto zwrócić uwagę, na wybór odpowiedniej szafy, która będzie sprzyjać utrzymaniu porządku. Niezależnie od...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *