Niezależnie od tego, czy pijesz mocne espresso, delikatne latte czy klasyczną americanę, warto zacząć dzień od ulubionego czarnego i pobudzającego napoju. Ta krótka chwila tylko dla siebie każdego ranka pozwala zebrać myśli, ułożyć plan dnia, czy zrelaksować się przed czekającymi wyzwaniami. Ale czasem jest tak, że zaparzysz tę kawę, usiądziesz wygodnie w fotelu i… ups! Okazuje się, że twoja ulubiona kawa smakuje okropnie! Brzmi znajomo? Tak się czasem zdarza, jeśli zaniedbasz czyszczenie ekspresu! Pamiętaj zatem, że podstawą dobrze przygotowanej kawy jest dobrze działająca maszyna. Jak wyczyścić ekspres?
Ekspres ciśnieniowy – jak wyczyścić?
Najważniejsza jest systematyczność – bez tego, jednorazowe czyszczenie nic nie wniesie. Zatem, w pierwszej kolejności należy wyczyścić blok zaparzacza. To bardzo ważny element, który ma stały kontakt z bardzo tłustymi i oblepiającymi ziarnami kawy, które osiadają na poszczególnych częściach. Sama czynność jest całkiem prosta, ponieważ wystarczy wyciągnąć blok i opłukać go pod bieżącą wodą.
Następnym elementem wymagającym czyszczenia, jest tacka ociekowa. To właśnie w niej zbiera się brudna woda pozostała po parzeniu kawy. Tackę wyciągamy jednym, zazwyczaj prostym, ruchem i myjemy w zlewie z niewielką ilością płynu do naczyń.
Pamiętaj, że jeżeli nie będziesz przykładał szczególnej uwagi do czyszczenia ekspresu to kawy, może on ulec uszkodzeniu!
Ekspres kolbowy – jak wyczyścić?
W ekspresie kolbowym najważniejszym elementem, o który należy dbać jest – kolba. To właśnie ona oraz sitka mają nieustanny kontakt z kawą i są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Regularne przemywanie ich z resztek po kawie jest gwarancją czystości całego urządzenia. Jeżeli Twój ekspres jest wyposażony w dyszę do spieniania mleka, to również należy regularnie wycierać ją i czyścić z resztek mleka. Zaschnięte kożuchy mleczne są niesamowicie trudne do usunięcia, a po pewnym czasie fermentują, co znacząco wpływa na smak kawy. Oprócz tego podobnie jak w przypadku powyższego ekspresu czyścimy tackę ociekową.
Ekspres przelewowy – jak wyczyścić?
Tu kwestia czyszczenia jest o wiele łatwiejsza, bo i sam ekspres jest mniej skomplikowany, niż jego poprzednicy. Wystarczy, rozkręcić te części, które się da: dzbanek, filtr, uchwyty itp. i wypłukać je starannie pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są bardziej uporczywe, można użyć płynu do mycia naczyń. Części nierozkręcane, te od spodu, wyczyść szczoteczką do zębów.
Jak odtłuścić ekspres do kawy?
Odtłuszczenie ekspresu to równie ważna czynność, o której nie wolno zapominać. Ziarna kawy są tłuste, więc po jej parzeniu w ekspresie zostają tłuste zacieki, oblepiające elementy ekspresu. Gromadzą się one w wężykach i doprowadzają do zapychania. Wiele nowoczesnych modeli posiada funkcję samoczyszczenia. Do odtłuszczenia ekspresu wystarczy użyć specjalnego środka chemicznego. Występuje on w formie płynnej lub w formie tabletek.
Jeżeli nie masz ochoty sam podejmować się prac przy czyszczeniu ekspresu, skorzystaj z pomocy specjalistów. Czyszczenie ekspresu do kawy to jedna z usług, którą znajdziesz w ofercie Kliniki Ekspresów!