10 faktów na temat kawy – obalamy mity

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z licznymi mitami na temat kawy. W tym wpisie postaramy się obalić cześć z nich, oraz przybliżyć Ci ciekawostki na temat kawy i jej spożywania.

Ile pijemy kawy?

Kawę pije aż 90% Polaków, co daje prawie 100 litrów kawy rocznie. 80% populacji świata deklaruje, że spożywa kawę regularnie. Najwięcej kawy spożywają Finowie, a dziennie na świecie wypija się ponad 2 miliardy filiżanek. Kawa, to najczęściej po wodzie spożywany płyn!

Kawa wpływa pozytywnie na zdrowie

Wbrew obiegowej opinii, kawa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli jej spożycie nie przekracza 3-4 filiżanek dziennie, nie powinniśmy się obawiać negatywnych konsekwencji jej spożycia. W kawie występuje ponad 1000 substancji bioaktywnych, które działają na nasze zdrowie pozytywnie.

Kawa zmniejsza ryzyko śmierci

Według najnowszych badań, jeżeli wypijamy do 3 filiżanek kawy dziennie, ryzyko naszej śmierci spada 17%, a ryzyko zachorowania na raka aż o 18%.

Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy

Kawa posiada właściwości, które powodują zmniejszenie szansy wystąpienia u nas cukrzycy typu II.

Kawa wypłukuje magnez, ale również go dostarcza

To prawda, kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu. Nie każdy jednak wie, że jednocześnie dostarcza go około 12 miligramów na każdą filiżankę. Jest to o wiele więcej, niż wypłukuje!

Kawa wspomaga proces odchudzania

Kawa zawiera kofeinę, która jest substancją o działaniu termogennym. Oznacza to, że spożywanie kofeiny powoduje okresowy wzrost prędkości naszej przemiany materii i metabolizmu. Dzięki temu, picie kawy przyspiesza spalanie kalorii, a więc wspomaga odchudzanie!

Kawa poprawia koncentrację

Kofeina, która jest odpowiedzialna za przyspieszoną przemianę materii jednocześnie powoduje zwiększenie koncentracji i pobudza nasz układ nerwowy. Wobec tego możemy mówić, że picie kawy zbawiennie wpływa na zdolności pamięciowe i procesy myślowe!

Kawa obniża ryzyko depresji

Liczne badania udowadniają, że kawa obniża ryzyko depresji aż o 20%! Działanie to potwierdzono zwłaszcza u kobiet. Nie bez przyczyny zatem mówi się, że kawa to najlepsza przyjaciółka kobiety.

Zalety kawy – podsumowanie

Jak widzisz kawa posiada szereg zalet, dzięki czemu jej spożywanie ma zbawienny wpływ na nasze życie. Zatem – pijmy kawę! Może warto rozważyć w takim razie otwarcie własnej kawiarni, aby cieszyć się smakiem kawy codziennie? Jeżeli rozważasz zakup ekspresu do kawy do kawiarni – sprawdź ofertę, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *