Często zdarza się, że nasi podopieczni cierpią na niestrawności, które objawiają się bólem brzucha, wymiotami lub nadmiernymi wzdęciami. Nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować dokładny powód takich przypadłości, ale możemy unikać sytuacji, które niosą za sobą ryzyko. Poznaj najczęstsze przyczyny niestrawności u psów, aby zapobiegać takim sytuacjom w Waszym codziennym życiu.
Nadmierny apetyt
Niestety wiele naszych czworonogów przejawia nadmierny apetyt. Przyczyny mogą być różne. Bardzo często wiąże się to z tym, że psy są wysterylizowane lub wykastrowane, a więc gospodarka hormonalna nie działa tak jak powinna, a to wzmaga apetyt. Przekłada się to na brak umiaru w jedzeniu i ciągłe próby wymuszenia większej ilości jedzenia. Właściciele często są nieświadomi tego ile ich czworonóg powinien jeść, a więc dokładają mu do miski jedzenia doprowadzając do przejedzenia. Może to być nie tylko przyczyną niestrawności, ale przede wszystkim otyłości, która jest bardzo groźna u psów.
Dokarmianie ludzkim jedzeniem
Jest to kolejny błąd bardzo często popełniany przez właścicieli. Wydaje nam się, że minimalne ilości jedzenia z naszego stołu nie zaszkodzą psom. Tymczasem zawierają one bardzo często przyprawy, a także sól, które nie tylko mogą zafundować psu niestrawność, ale przede wszystkim poważnie zaszkodzić jego układowi pokarmowemu! Dodatkowo, wiele rzeczy z naszego stołu jest zwyczajnie szkodliwych lub trujących. Zaliczamy do nich np. czekoladę lub ksylitol.
Jedzenie znalezione na spacerze
Bardzo ważne jest, aby stale monitorować naszego podopiecznego na spacerach, gdyż okoliczne trawniki są wręcz bogactwem resztek jedzenia i innych rzeczy, których nasz pies nie powinien jeść. Niestety mieszkańcy nieustannie pozbywają się resztek jedzenia wyrzucając je na okoliczne trawniki. Mogą one być nie tylko źródłem chorób, ale nadtrute również szkodzić naszym psom.
Złej jakości karma
Wybór codziennego jedzenia naszego pupila jest równie istotny. Powinniśmy stawiać na karmę wysokiej jakości, z dużą zawartością mięsa, która nie zawiera niepotrzebnych wypełniaczy mogących powodować niestrawności. Jeżeli problemy typu wzdęcia utrzymują się, mimo tego, że pies nie je nic poza karmą, warto ją zmienić. Jeżeli zastanawiasz się jaka będzie najlepsza sucha karma dla psiaków – sprawdź ofertę sklepów internetowych, które często oferują szeroki wybór w atrakcyjnych cenach.
Niestrawność u psa – podsumowanie
Często drobna zmiana nawyków żywieniowych powoduje wykluczenie dolegliwości u naszych zwierząt. Jeżeli jednak mimo tego objawy nie ustępują należy niezwłocznie udać się do weterynarza, aby wykluczyć przyczyny chorobowe.