Pies nie chce jeść – co zrobić?

Co zrobić, jeżeli nasz pies jest niejadkiem? Zazwyczaj psy chętnie zjadają zarówno nasze jedzenie, jak i karmę specjalnie dla nich przeznaczoną. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy psy wąchają miskę z niechęcią i odmawiają jedzenia. O ile nie jest to problem natury weterynaryjnej, istnieje kilka sposobów, aby przekonać naszego psiaka do jednia.

Najpierw wizyta u weterynarza

Oczywiście pies nie powie nam dlaczego nie chce jeść. Dlatego musimy na własną rękę rozważyć wszystkie możliwości. Pierwszą w kolejności powinna być wizyta u weterynarza, aby ten wykluczył wszystkie możliwe choroby i przyczyny odmawiania jedzenia. Zwierzęta często odmawiają przyjmowania pokarmów kiedy są chore lub coś je boli. Mimo, że nie widać tego na pierwszy rzut oka, przyczyna może być głębiej.

Pies, który wybrzydza

Często spotykamy psiaki, które wybrzydzają przy jedzeniu. Raz chętnie zjedzą podaną karmę, raz nie chcą nawet na nią spojrzeć. Co wówczas robić? Po pierwsze, bezwzględnie należy przestać podawać psu cokolwiek innego do jedzenia niż karma. Psy często wiedzą, że jeżeli nie zjedzą swojego posiłku to czeka je inne jedzenie więc świadomie wybrzydzają, aby dostać inny rodzaj jedzenia.

Jak sprawić, aby pies chciał jeść?

Często problemy z jedzeniem u psów biorą swoje źródło w złych nawykach żywieniowych lub błędach wychowawczych. Jeżeli ich przyczyna nie leży w problemach zdrowotnych, często w łatwy sposób można przechytrzyć naszego czworonoga.

Po pierwsze, powinniśmy ustalić stałe godziny karmienia psa dokładnie wyliczona ilością karmy. Kiedy zbliża się godzina posiłku wołamy naszego psa i podajemy mu miskę z jedzeniem. Jeżeli nie będzie chciał jeść, po 10-15 minutach zabieramy miskę i podajemy ją dopiero przy następnym zaplanowanym karmieniu. Często popełnianym błędem jest stały dostęp do jedzenia, który uczy psa, że może on wybrzydzać. Jeżeli mamy stale ustalone godziny karmienia, nie powinniśmy ulegać i dokarmiać psa innymi smakołykami!

Zawsze warto też mieć kilka rodzajów karmy, które podajemy naprzemiennie, aby nasz pies się nie znudził. Sprawdź ofertę suchej karmy dla psów i wybierz taką, która posmakuje Twojemu pupilowi!

Pies niejadek – podsumowanie

Oczywiście często jest nam przykro i zamartwiamy się, kiedy nasz pupil odmawia jedzenia. Warto jednak pamiętać, że psy w odróżnieniu od ludzi mają nieco inny schemat odżywania się. Częste wybrzydzanie może mieć swoją przyczynę w złych nawykach żywieniowych i bardzo łatwo dają się rozwiązać.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *