Czy psy powinny jeść marchewkę?

Marchewka jest jednym z naszych ulubionych warzyw. Stosunkowo niedroga, smaczna, bogata w minerały i witaminy stanowi idealny dodatek do naszej diety. Często podaje się ją psom jako gryzak lub przekąska, a czworonogi chętnie korzystają z tego, że dostarczamy im błonnik. Ale czy psy powinny jeść marchewkę? Jakie ma działanie na ich zdrowie?

Zalety podawania marchewki

Marchew jest wyjątkowo dobrym źródłem alfa i beta karotenu, który bierze udział w przekształcaniu w witaminę A. Powoduje to, że spożywanie marchewki dobrze wpływa na wzrok naszego pupila. Ponadto zawiera ona dużą ilość pierwiastków i związków biogennych takich jak potas, błonnik i cała masa innych witamin.

Marchew posiada również sporo witaminy K, która pomaga w procesach krzepnięcia krwi u naszych psów. Witamina B6 z kolei, pomaga przekształcić węglowodany, tłuszcze oraz białka w energię niezbędną do życia i funkcjonowania.

Gryzienie marchewki jest również świetnym zajęciem dla psiego mózgu i ma zbawienne działanie na zęby, które mogą być w obniżonej kondycji, jeżeli dieta naszego pupila opiera się głównie na suchej karmie dla psów.

Jak podawać naszemu psu marchewkę?

To, w jaki sposób podamy naszemu psiakowi marchewkę zależy w głównej mierze od naszych i jego preferencji. Dobrze jest podawać mu warzywo ze skórką, ponieważ to właśnie pod nią gromadzi się największa ilość wartości odżywczych.

Wiele psiaków będzie zadowolonych z surowej marchewki, która mogą pogryźć i chrupać. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że nasza jasna wykładzina może zostać ubrudzona przez okruszki marchwi wobec czego warto o tym pamiętać.

Marchewkę możemy podać również gotowaną. W wielu przypadkach jest to łatwiejsza do strawienia forma warzyw dla naszego psa.

Marchewka w diecie psa – podsumowanie

Jak widać, marchewka zawiera szereg substancji, które zdecydowanie przydadzą się w diecie naszego pupila Dlatego właśnie warto ją podawać naszym czworonogom, gdyż stanowią świetny suplement diety.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *