Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak ustawić meble w salonie?

  • View Larger Image

Zastanawiasz się, jak ustawić meble w salonie? Planując umeblowanie salonu, zazwyczaj obawiamy się, że nie wystarczy nam miejsca. Meble w salonie i wyposażenie ostro ze sobą konkurują; sofa, telewizor i widok za oknem – chciałoby się, aby wszystko było na wprost kanapy. Jak ustawić kanapę w salonie oraz pozostałe meble?

Jak ustawić meble w salonie: odpowiednie wyposażenie

Możemy kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami ale, zamiast zakupu jednego z foteli, wybierzmy też modne pufy. Nie powinniśmy jednak popadać w skrajność – meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru.

Jest to układ uporządkowany i dzięki temu elegancki i reprezentacyjny, zwłaszcza jeżeli podkreśli go specjalnie ukształtowany sufit lub wzór na posadzce. Narzuca on sposób aranżacji całego wnętrza, usytuowanie elementów wyposażenia, takich jak lampy stojące czy regały. Wypoczynek jest w tym układzie bez wątpienia dominujący – to wokół niego wszystko się dzieje. Z kolei uwolnione ściany zachęcają do całościowej aranżacji.

Umeblowanie małego salonu – jak to zrobić?

W mniejszych salonach i pokojach dziennych ustawienie mebli w salonie jest bardzo ważne, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. W większych sprawa nie jest oczywista – na środku jest wielkie „nic”, a meble poprzesuwane pod ściany giną i znikają. W aranżacji salonu są też narożniki. Jak ustawić narożnik w salonie?

Te często bardzo atrakcyjne meble narzucają ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, regał w drugim, telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. Tak jak w poprzednim wypadku konsekwencją urządzenia salonu po przekątnej jest niezagospodarowana przestrzeń pośrodku. Jednak ten układ jest trudniejszy i bardziej wymagający.

Na tle ściany ukazują się na przykład elementy zupełnie odmienne i o różnej skali – niska narożna kanapa w sąsiedztwie z wysokim regałem, obrazkiem i stojącą lampą. Stworzenie z takiego zestawu w aranżacji salonu – ciekawego i zrównoważonego kompozycyjnie układu wymaga sporo umiejętności, wiedzy, a czasem i szczęścia. Polecamy również obejrzeć narożniki w Jeleniej Górze, ponieważ być może to będzie właśnie idealnym rozwiązaniem dla nas.

Oświetlenie także trudniej zaaranżować – lampa nad stolikiem wisi w kącie, środek sufitu jest pusty. Trzeba szukać jakiegoś ciekawego rozwiązania, stosować mniej typowe rodzaje oświetlenia. Jak widać, ten bardzo popularny sposób na ustawienie mebli w salonie może powodować sporo kłopotów. Miejsce najważniejszych mebli ma decydujące znaczenie dla całej aranżacji. Często podpowiada je układ przestrzenny pomieszczenia, ale zawsze warto szukać rozwiązań indywidualnych.