Jak ustawić meble w salonie?

Zastanawiasz się, jak ustawić meble w salonie? Planując umeblowanie salonu, zazwyczaj obawiamy się, że nie wystarczy nam miejsca. Meble w salonie i wyposażenie ostro ze sobą konkurują; sofa, telewizor i widok za oknem – chciałoby się, aby wszystko było na wprost kanapy. Jak ustawić kanapę w salonie oraz pozostałe meble?

Jak ustawić meble w salonie: odpowiednie wyposażenie

Możemy kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami ale, zamiast zakupu jednego z foteli, wybierzmy też modne pufy. Nie powinniśmy jednak popadać w skrajność – meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru.

Jest to układ uporządkowany i dzięki temu elegancki i reprezentacyjny, zwłaszcza jeżeli podkreśli go specjalnie ukształtowany sufit lub wzór na posadzce. Narzuca on sposób aranżacji całego wnętrza, usytuowanie elementów wyposażenia, takich jak lampy stojące czy regały. Wypoczynek jest w tym układzie bez wątpienia dominujący – to wokół niego wszystko się dzieje. Z kolei uwolnione ściany zachęcają do całościowej aranżacji.

Umeblowanie małego salonu – jak to zrobić?

W mniejszych salonach i pokojach dziennych ustawienie mebli w salonie jest bardzo ważne, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. W większych sprawa nie jest oczywista – na środku jest wielkie „nic”, a meble poprzesuwane pod ściany giną i znikają. W aranżacji salonu są też narożniki. Jak ustawić narożnik w salonie?

Te często bardzo atrakcyjne meble narzucają ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, regał w drugim, telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. Tak jak w poprzednim wypadku konsekwencją urządzenia salonu po przekątnej jest niezagospodarowana przestrzeń pośrodku. Jednak ten układ jest trudniejszy i bardziej wymagający.

Na tle ściany ukazują się na przykład elementy zupełnie odmienne i o różnej skali – niska narożna kanapa w sąsiedztwie z wysokim regałem, obrazkiem i stojącą lampą. Stworzenie z takiego zestawu w aranżacji salonu – ciekawego i zrównoważonego kompozycyjnie układu wymaga sporo umiejętności, wiedzy, a czasem i szczęścia. Polecamy również obejrzeć narożniki w Jeleniej Górze, ponieważ być może to będzie właśnie idealnym rozwiązaniem dla nas.

Oświetlenie także trudniej zaaranżować – lampa nad stolikiem wisi w kącie, środek sufitu jest pusty. Trzeba szukać jakiegoś ciekawego rozwiązania, stosować mniej typowe rodzaje oświetlenia. Jak widać, ten bardzo popularny sposób na ustawienie mebli w salonie może powodować sporo kłopotów. Miejsce najważniejszych mebli ma decydujące znaczenie dla całej aranżacji. Często podpowiada je układ przestrzenny pomieszczenia, ale zawsze warto szukać rozwiązań indywidualnych.

Jaka szafa dwudrzwiowa będzie najlepsza?
Urządzając sypialnię, warto zwrócić uwagę, na wybór odpowiedniej szafy, która będzie sprzyjać utrzymaniu porządku. Niezależnie od...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *