Praca we Francji – czy warto?

Od 2008 roku, dzięki otwarciu francuskiego rynku pracy możemy podejmować się zatrudnienie w wielu branżach na terenie kraju. Do Francji co roku nadal chętnie przyjeżdżają Polacy i to nie turystycznie, ale zawodowo, szukając właśnie tam stałej pracy, która zagwarantowałaby nam wyższe wynagrodzenie oraz lepsze warunki pracy. Dlaczego zatem warto pracować we Francji? Wszystkie informacji otrzymasz, czytając poniższym artykuł.

Wynagrodzenie we Francji

Wynagrodzenie jest oczywiście niezbędnym elementem stosunku pracy. Wynagrodzenie we Francji nie może być niższe od krajowej plac minimalnej, której wysokość zmienia się zazwyczaj periodycznie (SMIC – Salaire Minimum Interprofessionnel de Croissance). Od 1 stycznia 2019 roku wynagrodzenie wynosi 1.521,22 € miesięcznie (10,03 € na godzinę) brutto przy 35-tygodniowym czasie pracy. Oznacza to, że „na rękę” otrzymamy 1.200 €, a całkowite koszty poniesione przez pracodawcę będą wynosić 1.800 €. To, ile zarobimy, pracując we Francji, jest uzależnione od naszego stanowiska, umiejętności oraz wykonywanych obowiązków.

Skorzystaj z pracy tymczasowej

Wiele osób, podejmując się pracy we Francji, rozważa skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. Praca tymczasowa to stosunek pracy między pracownikiem, pracodawcą oraz agencją pracy tymczasowej. Wszystkie formalności oraz wypłata wynagrodzenia, odprowadzanie podatków czy zapłata ubezpieczenia leży po stronie agencji. Praca tymczasowa to zazwyczaj wykonywanie obowiązków o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym. Praca tymczasowa polega na tym, że wykonujemy konkretne obowiązki na rzecz zagranicznego pracodawcy przy bezpośrednim udziale agencji. Agencja pracy zatrudnia najczęściej pracownika na czas określony lub na umowę o pracę na czas wykonania obowiązków.

Przede wszystkim to wiele zalet, a do najważniejszych należą:

  • możliwość rozwoju zawodowego,
  • lepsze oraz wyższe wynagrodzenie,
  • mniejsze ryzyko zwolnienia,
  • elastyczny czas pracy,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • łatwość znalezienie pracy w wielu branżach.

Aktualne oferty pracy Francja

We Francji najbardziej poszukiwani są różnego rodzaju fachowcy. Zatrudnienie znajdzie się tam dla hydraulików, monterów, rzemieślników, cieśli, murarzy czy spawaczy. Potrzebne są również wykwalifikowane osoby w branży budowlanej. Społeczność we Francji jest również szybko starzejącym się, dlatego zatrudnienie można zdobyć w służbie zdrowia. Miejsce znajdzie się dla lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów. Mocno oblegana jest również praca sezonowa, szczególnie dla młodych osób i studentów, którzy potrzebują sobie dorobić. Można wówczas starać się o pracę w sektorze gastronomii lub hotelarstwa, czyli związanych z obsługą turystów, których niezależnie od sezonu, we Francji jest bardzo dużo. Praca w tym kraju znajdzie się również dla osób bez znajomości języka – najczęściej przy zbiorach warzyw i owoców oraz w ogrodnictwie lub rolnictwie. Aktualne oferty pracy Francja znajdziesz na wielu portalach i serwisach z ogłoszeniami o zatrudnieniu za granicą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *