Wiosna nadchodzi już wielkimi krokami, a zima powoli odchodzi w zapomnienie. To znak, że przyszedł czas na gruntowne porządki, które proponujemy zacząć właśnie od okien. Ich wyczyszczenie od środka nie powinno sprawić większych problem, za to mycie od zewnątrz może okazać się trudnym i czasochłonnym zadaniem. Dzisiaj podpowiemy w jaki sposób najszybciej i najskuteczniej umyć swoje okna, a przy tym nie zapomnieć o kilku istotnych elementach.
Krok 1. Ramy okienne
Warto zacząć właśnie od nich zarówno tych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do tego potrzebna będzie najlepiej ciepła woda rozrobiona ze specjalnym płynem do mycia ram okiennych. I tutaj warto zwrócić uwagę na preparaty przeznaczone do plastiku, drewna albo inne tworzywa. Należy kierować się podpowiedziami producentów, aby przypadkiem nie uszkodzić obramowania. Koniecznie jest zapoznanie ze składem oraz zastosowaniem, by móc postępować zgodnie z instrukcją.
Jeśli nie masz takowych środków i wolisz wykorzystać swoje domowe wyposażenie, polecamy rozrobić ciepłą wodę z sodą oczyszczoną, która ją zmiękczy i dodatkowo działa wybielająco. Nie zapominaj o założeniu rękawiczek, a dotyczy to zwłaszcza osób o wrażliwej skórze, aby nie podrażnić skóry rąk. Do tego potrzebna będzie Ci jeszcze szmatka z dowolnego materiału, którą zamoczyć, wyciśniesz i możesz swobodnie przecierać ramy okienne wewnątrz i na zewnątrz. W razie trudności z myciem od strony zewnętrznej, możesz użyć mocniejszych środków chemicznych, by odczyścić pozostałości po kurzu, błocie i innych zanieczyszczeniach.
Krok 2. Szyby
W tym wypadku trzeba zdać się na sprawdzone sposoby, gdyż każdy myje okna według innych wskazówek. Można poczytać o domowych metodach i środkach czystości albo skorzystać z gotowych już rozwiązań. Z pewnością jeśli chodzi o mycie z zewnątrz, dobrze jest na początku przetrzeć szyby gorącą wodą i materiałową szmatką, aby zetrzeć pierwszą warstwę brudu. Niestety po zimie nasze okna są często obłocone, zakurzone i pokryte różnymi substancjami trudnymi do zmycia na raz. Dlatego wymagana jest cierpliwości i odpowiedni sprzęt, który możesz zakupić w każdym markecie lub wykorzystać to, co masz w domu.
Krok 3. Parapety
Te wewnętrzne wystarczy przetrzeć na mokro szmatką, ewentualnie z dodatkiem specjalnego preparatu i na koniec wytrzeć je na sucho. Ot cała filozofia! Dopiero problem zaczyna się przy parapetach zewnętrznych. W zależności od tego, jaki parapet posiadasz musisz dobrać do niego odpowiednie środki myjące. Warto zastanowić się już na początku budowy nad rodzajami parapetów, których szeroki wybór znajdziesz m.in. w firmie Bianex Wrocław. Dokonanie dobrego wyboru może uchronić Cię przed czasochłonnym czyszczeniem okien.
Najczęściej mamy do czynienia z parapetami PVC, które wystarczy przemyć ciepłą wodą z płynem do naczyń albo innym specyfikiem. Jeśli jednak zauważysz pierwsze oznaki żółknięcia na białej powierzchni, wypróbuj znów sodę oczyszczoną. Następnie równie często pojawiają się w domach parapety kamienne, marmurowe, które należy czyścić wyłącznie za pomocą sprawdzonych mleczek czy past do tego typu materiałów. Również przydatne okazuje się wcześniejsze impregnowanie parapetu na okres zimy, aby czyszczenia później było jak najmniej.
Częstym problemem przy czyszczeniu parapetów zewnętrznych jest także usuwanie plam z ptasich odchodów, które bywają nie tylko nieestetyczne, ale też bardzo trudne do wyczyszczenia. W tym wypadku polecamy zastosować naftę, nałożyć ją na plamy i odczekać parę minut, po czym można zmyć ją mokrą szmatką. Tym samym radzimy ją wyrzucić, a podczas czyszczenia mieć na sobie rękawiczki, ponieważ nikt chyba nie chce narażać się i zarazić jakąkolwiek ptasią chorobą.