Podobnie jak w przypadku ludzi alergie pokarmowe występują również psów. Alergie pokarmowe cały rok, w przeciwieństwie do alergii wywołanych przez czynniki sezonowe (np. pyłki kwiatowe).
Jakie są objawy alergii pokarmowej u psów?
Najczęstszym objawem, który możemy zaobserwować u naszego zwierzęcia, jest intensywne drapanie się. Jeżeli zauważymy, że pies drapie się po głowie, brzuchu, kończynach – możemy podejrzewać alergię. Należy oglądnąć go dokładnie w poszukiwaniu zaczerwienień.
Jak zdiagnozować alergię pokarmową u psa?
Na początek powinniśmy iść z psem do weterynarza, aby wyeliminować inne dolegliwości, które mogą być przyczyną drapania. Następnie możemy wykonać testy na alergię. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie eliminowanie poszczególnych składników z codziennej diety, czyli tzw. dieta eliminacyjna.
Na początek staramy się stworzyć psu dietę opartą o pokarm, który zawiera jak najmniej składników, które mogą uczulać. Pomijamy też składniki które były w dotychczasowej karmie. Podczas eliminacji nie dokarmiamy psa przysmakami, owocami, warzywami itp.
Jeżeli po zastosowaniu nowego modelu żywienia objawy zaczną ustępować, możemy stopniowo wprowadzać składniki dawnej karmy. Pozwoli nam to na znalezienie alergenu. Proces jest czasochłonny, ale pozwoli nam dociec, co jest źródłem alergii naszego pupila.
Jaka karma dla psa z alergią?
Jeżeli podczas opisanej wyżej metody udało nam się znaleźć czynnik, który uczula naszego pupila, wystarczy znaleźć pokarm bez danego składnika i wszystko powinno być w porządku. Jeżeli jednak to nie pomoże powinniśmy zdecydować się na wybranie karmy weterynaryjnej dla psa w Babuzoo.pl
Jak pomóc psu z alergią pokarmową?
Przede wszystkim leczeniem objawów. Warto w tym wypadku udać się do weterynarza. Doradzi on jak łagodzić objawy alergii i zniwelować np. uczucie świądu.
Źródło zdjęć: freepik.com