Jak zachować trzeźwy umysł na zakupach?

Nie jest to proste zadanie, a zwłaszcza dla kobiet, które zazwyczaj dokonują zakupów spożywczych, kosmetycznych, ubraniowych czy też środków czyszczących. W rezultacie częściej ulegają one pokusom, które czają się w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym. Szczególnie trudnym okresem jest czas wyprzedaży, które właśnie mają miejsce w związku z nadejściem nowych wiosennych kolekcji. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych rad podczas zakupów, dzięki którym wrócisz do domu z torbą pełną najpotrzebniejszych rzeczy, a Twój portfel na tym nie ucierpi.

1. Wychodź tylko z listą

Wyjście na zakupy, niezależnie od działów, które masz zamiar odwiedzić, powinno być w miarę dobrze zaplanowane. Dokładnie tak – kupowanie jedzenia, ubrań czy kosmetyków powinno odbywać się zgodnie z Twoimi zamiarami i przede wszystkim potrzebami. W tym celu wystarczy stworzyć jedną skondensowaną listę zakupów, którą możesz trzymać w kieszeni, torebce czy portfelu albo zapisać w notatce telefonu. Oba wyjścia są jak najbardziej dozwolone i sprawdzają się w 100%.

Lista powinna być wyraźnie wypunktowana i najlepiej podzielona na kategorie dla ułatwienia poszukiwań w sklepie. Przykładowo można podzielić je na:

  • artykuły spożywcze suche (kasza, ryż, makarony, mąki)
  • artykuły do lodówki (jogurty, sery, szynki, mleko)
  • chemikalia i inne (środki czystości, proszek do prania, worki na śmieci)

W przypadku odzieży i dodatków również możliwe jest zaplanowanie zakupów, gdzie wystarczy podzielić listę na poszczególne sklepy, które możesz odwiedzić. W ten sposób unikniesz kupowania rzeczy zbędnych, które nie mieściły się na Twojej liście, a tym samym zakupy przebiegną o wiele szybciej i sprawne.

Przemyśl to 5 razy

Oto kolejna prosta zasada, o której często zapominamy, a może ona pomóc nam zaoszczędzić więcej pieniędzy podczas wyprzedażowych szaleństw zakupowych. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a mimo wszystko okazuje się bardzo skuteczny, by ostudzić nieco emocje i podejmować racjonalne decyzje. Wystarczy zadać sobie kilka pytań podczas zakupów:

Czy na pewno tego potrzebuję?

A może mam już coś podobnego?

Do czego to mi się przyda?

Czy to na pewno jest warte swojej ceny?

I tutaj można odrzucić już wiele pomysłów i zapobiec kupowaniu kompletnie zbędnych rzeczy, których nigdy nie założymy czy użyjemy. Poza tym polecamy zapoznać się z cenami innych podobnych, jak nie tych samych produktów, aby uniknąć przepłacania.

Warto na pewno korzystać z okazji, wyprzedaży i promocji, ale wszystko należy robić z głową i na spokojnie. W efekcie nie będziesz zmuszona oddawać, reklamować i zwracać zakupionych przedmiotów po kilku dniach, gdyż okażą się bezużyteczne i niepasujące do Twoich rzeczywistych oczekiwań.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *