Kiedy jest najlepszy moment na kupienie dziecku telefonu?

Wielu rodziców zmaga się z tym dylematem, który ma oczywiście swoje plusy i minusy. Pojawia się jednocześnie jeszcze jeden problem – czy w ogóle dziecko powinno mieć dostęp do komórki? Naszym zdaniem tak, a argumenty i wskazówki odnośnie pierwszego razu znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto?

Zaczniemy od uzasadnienia – po co dziecku telefon? Naturalnie, nie mówimy teraz o maluchach, lecz o dzieciach zaczynających edukację w podstawówce. Jest to czas szczególny, kiedy powoli uczą się samodzielności, dyscypliny i obowiązkowości. W tym wszystkim pomocny może okazać się telefon komórkowy – dlaczego?

Po pierwsze, zapewnisz sobie w ten sposób ciągły kontakt ze swoim dzieckiem, niezależnie od tego, czy jest w szkole, zajęciach dodatkowych czy właśnie wraca samo autobusem ze szkoły. Zdarzają się różne sytuacje, dlatego trzeba być zawsze ubezpieczonym. Wystarczy, że Twoje dziecko spóźni się na transport publiczny i będzie musiało czekać następną godzinę na inny środek lokomocji, a Ty w tym czasie będziesz odchodzić od zmysłów, ponieważ nie będziesz miał jak się z nim skontaktować. To zdecydowanie najskuteczniejsza i najwygodniejsza forma kontaktu, która dla nas dorosłych jest tak istotna, a więc dla młodszych również.

Po drugie, możesz szybko zareagować w sytuacjach kryzysowych i nagłych. Wiąże się to również z możliwością kontaktu, gdy dziecko zacznie się źle czuć lub zapomni o ważnym referacie z domu. Będziesz wiedział na bieżąco co się dzieje z Twoim dzieckiem i w każdej chwili będziecie mogli porozmawiać.

Po trzecie, jest to dobre narzędzie do nauki wbrew pozorom. W telefonie mamy również dostęp do internetu, który oczywiście ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim może być źródłem informacji, ciekawostek i pomocy naukowych dla różnych przedmiotów i klas. Wystarczy nauczyć dziecka korzystania z telefonu, o czym będziemy mówić w dalszej części artykułu.

Dobry czas na komórkę

Zatem powstaje pytanie, kiedy powinno się dać dziecku pierwszy telefon? Trudno o znalezienie konkretnego czasu w jego życiu, gdyż nie można jednoznacznie określić, że ma to mieć w miejsce w wieku 6-7 lat. Czasami może to być chwilę wcześniej lub parę lat później, a zależy to głównie od nastawienia Twojego dziecka i przede wszystkim rodziców.

Powinieneś koniecznie podejść do tego tematu możliwe neutralnie i z pozytywnym wydźwiękiem, ponieważ lepiej jest potraktować telefon jako coś nowego, z wieloma możliwościami i perspektywami dla dziecka niż od najmłodszych lat wpajać mu, że jest to złe, niebezpieczne i szkodliwe. Zacznijmy od punktu wyjścia – bądź wzorem dla swojego dziecka. Jeśli pokażesz mu w jaki sposób należy korzystać z telefonu i jak często, będzie ono podchodziło do niego zupełnie inaczej. Pewne ograniczenia pozwolą na uchronienie się przed nałogiem i jednocześnie nauczą obsługiwania komórki w sposób przydatny i praktyczny.

Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie i Twojej nauki w latach najmłodszych, dzięki którym dziecko będzie wiedziało do czego służy telefon, nauczy się szacunku do rzeczy materialnych i będzie umiało powiedzieć „STOP” w sytuacji, gdy zacznie nadużywać komórki na co dzień.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *