Kurs obsługi komputera dla seniorów – czy warto?

Powszechnie mówi się, że nigdy nie jest za późno na naukę i to naszym zdaniem absolutna prawda, nawet jeśli mowa o zapoznaniu się z zasadami i etapami korzystania z komputera i internetu dla osób starszych. Nie powinni wcale czuć się wykluczeni, a takie kursy oferowane przez profesjonalne firmy albo organizacje non-profit są wspaniałym pomysłem na prezent i włączenie dziadków do życia codziennego.

Na czym to polega?

Każde szkolenie tak naprawdę rządzi się własnymi prawami, gdzie określa kolejno etapy nauczania, oczekiwane efekty oraz nabyte umiejętności. Warto na pewno zwrócić uwagę na ofertę konkretnego kursu, by sprawdzić, czy faktycznie poziom odbywanych zajęć będzie adekwatny do zdolności i wiedzy seniora, a także jakie krążą opinie o danym kursie. To wszystko dobrze jest sprawdzić dla zaspokojenia własnej ciekawości i przygotowania się na zbliżające zajęcia.

Ważną rzeczą jest także dopasowanie czasu i lokalizacji kursu dla osób starszych, aby mogli swobodnie się mu poświęcić i jednocześnie nie musieli przemierzać z trudem całego miasta, by zdążyć na ćwiczenia. Równie istotne jest sprawdzenie sprzętu i jego dostępności na kursie, aby potem nie okazało się, że uczestnik musiał siedzieć z boku, obserwować i niczego nie mógł wypróbować w praktyce. I ostatnim elementem wartym uwagi jest cena, która niekiedy może wynosić nawet 0zł, jeśli mamy do czynienia z darmowymi kursami organizowanymi przez miasto czy inną organizację, dlatego warto je sprawdzać na bieżąco i szukać okazji do nauki.

Dlaczego warto się zapisać?

Zaczniemy może od mniej typowego uzasadnienia, gdzie na względzie chcielibyśmy mieć przede wszystkim dobre samopoczucie osób starszych. Są oni bardzo często samotni, a tylko część swojego czasu wolnego mogą spędzić z rodziną, wnukami, co także nie dotyczy wszystkich. Brakuje im po prostu towarzystwa oraz poczucia, że są dla kogoś ważni, przydatni, pomocni. To wszystko mogą zyskać na podobnym kursie, gdzie mają szansę poznać wielu nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, bo przecież wszyscy tam z chęcią zapisali się na kurs technologiczny.

To również świetne wypełnienie czasu w ciągu tygodnia, gdy już seniorzy nie pracują i nie mają jak spędzić tego czasu z rodziną. Wówczas trzeba się czymś zająć, a poza tym kiedy jak nie teraz znajdzie się czas na nowe wyzwania, pomysły i naukę? Naszym zdaniem dobrze jest wykorzystać ten czas pozytywnie i pożytecznie, by nieustannie się uczyć i poznawać nieznane. Taki kurs obsługi komputera może otworzyć przed seniorem wiele nowych ścieżek, jak na przykład fora internetowe czy portale społecznościowe, gdzie znów mają okazję poznawać nowych ludzi i utrzymywać lepsze kontakty ze znajomymi. To z kolei zapełni ich wolny czas, a więc wszystko znów się nam zapętla.

Ostatecznie znajomość obsługi internetu i komputera może polepszyć kontakty z najmłodszymi wnukami, którzy są oddaleni i unowocześnieni. Można wymieniać od groma innych podobnych plusów korzystania przez seniorów z kursu na obsługę komputera, internetu itp.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *