Zalety i wady lamp LED

Są powszechnie używane i coraz częściej wybierane jako lepsza alternatywa dla domowników i nie tylko. Dzisiaj zapoznasz się ze wszystkim pozytywnymi i negatywnymi stronami lamp ledowych, które być może planowałeś właśnie zamontować w swoich domu czy biurze. Sprawdź, czy na pewno chcesz się na nie zdecydować i czy wiesz już o nich wszystko.

Zalety lamp LED

  • Uniwersalny rozmiar – dostępne są przykładowo w bardzo małych rozmiarach, co pozwala na zastosowania ich w różnych miejscach w przeciwieństwie do normalnych żarówek.
  • Oszczędność prądu – podczas przetwarzania energii w światło lampka LED zużywa znacznie mniej prądu niż zwykła żarówka.
  • Bez „uderzenia prądu” – chodzi o gwałtowne pobieranie energii podczas włączania i wyłączania żarówek, które muszą się nagrzać od nowa – w przypadku LED problem ten nie istnieje.
  • Na długi okres czasu – lampy LED charakteryzują się bardzo długą żywotnośnością na poziomie 30-100 tysięcy godzin, a co ważniejsze, w trakcie użytkowania będzie ona stopniowo tracić swoją jasność, a nie przestanie nagle świecić wcale.
  • Odporne – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wilgoć czy niskie temperatury.
  • Wąskie pasmo promieniowania – oznacza stopień nasycenia barw podczas oświetlania, która są dużo bardziej naturalne, a warto zaznaczyć, że światło LED nie zawiera promieni podczerwieni czy UV.
  • Niższa temperatura pracy – lampy LED nie nagrzewają się tak mocno w przeciwieństwie do zwykłych żarówek.
  • Ekologiczne – żarówki LED nie posiadają w sobie rtęci ani innych substancji szkodliwych dla środowiska, przynajmniej w dużych ilościach, a w dodatku można stosować je przez długi okres czasu, co pozwala na ograniczenie kupna nowych żarówek.
  • Kolorowe – dostępne na rynku są także diody LED w różnych odcieniach i kolorach, które niekiedy można również regulować własnoręcznie za pomocą specjalnego mechanizmu.

Wady lamp LED

Jednak jak każde rozwiązanie, lampy LED również posiadają swoje wady. Wśród nich znajdziesz między innymi wrażliwość systemu LED na chwilowe przeciążenia prądu, przez co mogą nawet ulec uszkodzeniu. Zdarza się to jednak dość rzadko, ale należy uważać. Poza tym cechuje je skupiona wiązka światła, która czasami może okazać się jednak niekorzystna i uciążliwa, kiedy potrzebujemy oświecić pomieszczenie rozproszonym światłem.

I to w zasadzie wszystko odnośnie charakterystyki lamp ledowych, które mogą znaleźć się w Twoim mieszkaniu, ale nie muszą. Decyzja należy do Ciebie, a naszym zdaniem naprawdę warto w nie zainwestować i odmienić swoje życie na długo.

Zalety i wady lamp LED
Są powszechnie używane i coraz częściej wybierane jako lepsza alternatywa dla domowników i nie tylko. Dzisiaj...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *