Audyt energetyczny – wszystko co musisz wiedzieć

Kto i kiedy powinien wykonać audyt energetyczny? Co powinien zawierać prawidłowo wykonany audyt? Wszystkiego o przeprowadzaniu audytów dowiesz się poniżej!

Audyt energetyczny zawiera zbiór wytycznych i zasad według których należy wykonać termomodernizację budynku. Dokument powinien zawierać ulepszenia, które umożliwią jego użytkowanie przy mniejszym zużyciu energii do takich celów jak ogrzewanie, wentylacja i ogrzewanie ciepłej wody. Dzięki temu również koszty tych procesów są niższe.

Audyt energetyczny – dla kogo jest przeznaczony?

Dobrze wykonany audyt energetyczny jest przydatny:

  • Właścicielowi budynku – dostarcza mu całościowej wiedzy na temat termomodernizacji i jej kosztów. Jest w stanie prześledzić także zakładane dokładne efekty prac. Właściciel na dokumencie audytu energetycznego ma wszystkie dane do podjęcia decyzji o wykonaniu termomodernizacji.
  • Projektantom – według informacji zawartych w audycie projektant ustala konkretne rozwiązania oraz układa plan postepowania. Do konkretnych przypadków dopiera rodzaj techniki, parametry oraz potrzebne materiały.
  • Władzom oraz bankom – często właśnie te jednostki kierują programami wsparcia termomodernizacji. Audyt energetyczny jest dokumentem, na podstawie którego można dostać dotacje.

Audyt energetyczny – co powinien zawierać?

Audyty energetyczne mogą być przeprowadzane na różne sposoby. Metodę dobiera się do rodzaju budynku, w którym będzie przeprowadzony. Oprócz stanu technicznego, ważne są także takie czynniki jak teren zabudowania, wielkość, kształt, a także inne cechy dotyczące budynku.

Audyt energetyczny powinien dostarczać następujących informacji:

  • Jaki jest obecny stan techniczny budynku?
  • Jakie są koszty wydawane na energie?
  • Co wymaga modernizacji?
  • W jaki sposób dokonać termomodernizacji?
  • Jakie będą koszty modernizacji oraz jakie jej efekty są przewidziane?
  • Jak sfinansować termomodernizację?

Kto jest odpowiedzialny za wykonanie audytu energetycznego?

Polskie prawo nie określa, kto powinien opracować audyt termomodernizacji. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które zajmują się jego przeprowadzeniem. Jednak jeżeli nie skorzystasz z usług profesjonalistów mogą pojawić się na Twojej drodze liczne problemy. Najlepiej jeżeli wykonanie audytu powierzysz fachowcowi lub firmie, o której wiesz, że ma doświadczenie i wykonuje rzetelną pracę na czas.

Zalety i wady lamp LED
Są powszechnie używane i coraz częściej wybierane jako lepsza alternatywa dla domowników i nie tylko. Dzisiaj...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *