Czy kamera samochodowa jest legalna?

Wraz z dniem 25 maja 2018, w Polsce zaczęło obowiązywać Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, w skrócie RODO. Jak do tego przepisu mają się kamery samochodowe,

Czy można używać kamery samochodowe w Polsce?

Możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ w naszym kraju używanie kamery samochodowej wciąż jest legalne. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad oraz używać jej rozsądnie. Pamiętaj, że nieznajomość prawa szkodzi!

Na stronie Parlamentu Europejskiego widnieje informacja, że zgodnie z definicją danych osobowych, wizerunek osoby zarejestrowany przez kamerę samochodową podlega ochronie oraz specjalnym ograniczeniom przetwarzania. Dane osobowe oznaczają tu wówczas wszystkie informacje o konkretnej osobie, które pozwalają na jej identyfikację. W związku z tym, jeżeli na naszym nagraniu można kogoś rozpoznać, to ten wizerunek stanowi dane osobowe i ich przetwarzanie może grozić grzywną nawet do 20 mln euro. Wystarczy jednak tej żmudnej teorii, skupmy się na tym jak to wygląda w praktyce.

Czy kamery samochodowe są legalne? – sprawdź artykuł

RODO nie mówi nic o przetwarzaniu danych osobowych przez osobę prywatną, o osobistym lub domowym charakterze. W związku z tym, jeżeli zgromadzone materiały wykorzystujesz we własnych celach, np. pokazując znajomym i w żaden sposób na nich nie zarabiasz – nie musisz mieć pozwolenia na nagrywanie. Możesz śmiało gromadzić na komputerze całe archiwum i czuć się bezpiecznie.

Nagranie z kamery samochodowej w postępowaniu karnym

W polskich przepisach nie znajdziesz żadnego zakazu o wykorzystywaniu nagrań w celach dowodowych. Możesz bez problemu prezentować nagraną sytuację towarzystwom ubezpieczeniowym, przekazać policji czy użyć jako dowodu w sądzie. Pamiętaj, że nie możesz używać zgromadzonego materiału w celach zarobkowych! Wtedy łamiesz prawo.

Numery tablic rejestracyjnych na kamerze samochodowej – czy można wykorzystać?

W Polsce wszelka publikacja łamania prawa czy spektakularnych incydentów na drodze w Internecie jest bardzo ryzykowna. To, że ktoś dopuścił się wykroczenia nie oznacza, że utracił prawo do ochrony wizerunku. Możesz oczywiście zamazywać tablice rejestracyjne oraz twarze nagranych osób, ale musisz liczyć się z tym, że nie zawsze są one skuteczne. Jeżeli osoba w sądzie udowodni, ze na opublikowanym przez Ciebie materiale jest w jakikolwiek sposób rozpoznawalna, ma prawo domagać się zadośćuczynienia.

Czy kamera samochodowa jest legalna?

Póki co, w polskich przepisach nie ma uregulowań, które zabraniałyby używania kamer samochodowych. Należy pamiętać jednak aby rozsądnie i z głową wykorzystywać nagrany materiał i absolutnie nie próbować na nim zarobić! Warto jednak w przypadku podróży do innego kraju zrobić rozeznanie, jakie uregulowania prawne panują na jego obszarze. Pamiętaj, aby dokładnie zweryfikować gdzie można używać kamery samochodowe, przed wyjazdem do innego kraju.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *