Skąd się wzięły creepersy?

Być może część z Was już słyszała coś więcej na ich temat, a zwłaszcza też osoby powiązane z pewnymi subkulturami. Dzisiaj postanowiliśmy w całości poświęcić nasz artykuł słynnym creepersom, gdzie wyjaśnimy po kolei skąd wzięły się współcześnie na półkach sklepowych, a także podpowiemy z czym nosić je najlepiej – ciekawostki, porady i historię w pigułce znajdziesz właśnie u nas.

Podgląd na creepersy

Zacznijmy może od samego przypomnienia jak wyglądają te buty – przede wszystkim cechują się grubą i wysoką podeszwą wykonaną z gumy. Jej struktura nie jest gładka, a delikatnie szorstka i nierówna. Natomiast materiał z jakiego wykonany jest sam wierzch obuwia może być skórzany, welurowy, zamszowy czy też po prostu wykonany z tworzywa sztucznego. Obecnie możliwości jest wiele, podobnie jak w przypadku sznurowania creepersów, gdzie mogą pojawić się zwykłe sznurówki albo wstążeczki.

Z pewnością rozpoznasz je na ulicy i wówczas zaciekawi Cię ich kształt, wysokość oraz ogólny wygląd, gdyż można spotkać je w naprawdę rozmaitych odsłonach.

Skąd się pojawiły?

Ich historia sięga w zasadzie kilkudziesięciu lat wstecz, kiedy to po raz pierwszy podobne obuwie założyli żołnierze stacjonujący w Afryce. Wyższa podeszwa miała na celu ochronić ich przed upałem i gorącem od ziemi, a także ułatwić chodzenie po piasku pustyni. Można zatem stwierdzić, że creepersy swoją genezę zawdzięczają głównie stylowi wojskowemu. Dopiero w latach 50. pojawiły znowu, ale tym razem w innej odsłonie.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz USA mogli zacząć nosić ten rodzaj obuwia, dzięki projektantom mody, którzy nie bali się eksperymentować i inspirować się także stylem militarnym ówczesnych lat. Creepersy stały się coraz częściej użytkowane, ale głównie przez osoby prezentujące poszczególne subkultury, jak na przykład punkowcy. Co ciekawe, z początku obuwie te było noszone wyłącznie przez mężczyzn, a dopiero po pewnym czasie zostały także przymierzone przez kobietę. Zaczęto coraz bardziej łamać stereotypy modowe i łączyć poszczególne elementy ze sobą. Od tamtej pory creepersy stały się symbolem buntu i sprzeciwu wobec otaczającego młodzież systemu. Był to swoisty sposób na wyrażenie swojego niezadowolenia, co najczęściej można było pokazać za pomocą swojego ubioru, makijażu czy też różnych form piercingu.

Co teraz?

Aktualnie creepersy można zauważyć wszędzie – w sklepach stacjonarnych, online, na wybiegach i nogach zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Już nie tylko przedstawiciele subkultury mogą pochwalić się obecnością creepersów w swojej garderobie, ale każdy inny wielbiciel nowości w świecie mody. Również gwiazdy mniejszego i większego formatu zaczęły praktykować ich noszenie jednocześnie do spodni, spódniczek czy eleganckich rurek. Już teraz każde połączenie może skutkować wspaniałym rezultatem, w którym można poczuć się wyjątkowo i wygodnie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *