Jak poprawnie socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja jest niezwykle istotnym krokiem w wychowaniu małego pieska, aby stał się pełnoprawnym członkiem rodziny. Odpowiednio przeprowadzona, pozwala nabyć niezbędnych umiejętności oraz przygotować go do dorosłego życia. Jak zatem ją przeprowadzić, aby była skuteczna?

Czym jest socjalizacja?

Socjalizacja to działania, które mają na celu przyzwyczajenie szczeniaka do codziennych czynności oraz zdarzeń, aby w dorosłym życiu nie przejawiał strachu oraz zachowań agresywnych. Socjalizacja jest niezwykle ważnym elementem, którego nie powinniśmy zaniedbywać, aby nasz szczeniak był przygotowany do dorosłości i nie sprawiał problemów. Należy przeprowadzać ją szczególnie intensywnie w wieku 3 do 18 tygodni życia psa, kiedy rozwija się on najbardziej dynamicznie.

Socjalizacja powinna opierać się na pozytywnych doświadczeniach oraz częstym nagradzaniu naszego pupila, aby wywoływać w nim pozytywne skojarzenia. Warto w tym celu wykorzystywać różne naturalne smakołyki, których szeroką ofertę można znaleźć w internetowym sklepie zoologicznym Babuzoo.

Jak socjalizować psa z ludźmi?

Socjalizacja młodego psa z ludźmi jest również istotnym elementem całego procesu przygotowywania go do dorosłego życia. To właśnie wtedy uczymy go, że nie należy się obcych bać lub wykazywać w stosunku do nich zachowań agresywnych. Możemy go od pierwszych chwil w naszym domu zabierać do różnych miejsc publicznych, galerii, na dworzec itd., aby przyzwyczaił się on do tłumu i ruchu.

Socjalizacja z innymi psami

Równie ważne jest zsocjalizowanie małego pieska z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Powinniśmy jednak podchodzić do tego uważnie i rozpocząć od poznawania go z psami zrównoważonymi, które nie przejawiają gwałtownych zachowań i umieją kontrolować swoje emocje. Dodatkowo taka socjalizacja zawsze powinna odbywać się pod naszym czujnym okiem, aby małemu szczeniakowi nie stała się krzywda.

Socjalizacja szczeniaka – podsumowanie

Socjalizacja jest bardzo istotnym elementem wychowania psa, aby w przyszłości nie sprawiał on żadnych problemów. Prawidłowo przeprowadzona pozwoli na wychowanie psa w taki sposób, aby życie z nim było przyjemnością. Jeżeli nie wiesz jak się tym samemu zająć, warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *