Dlaczego z kotem trzeba się bawić?

Wielu opiekunów boryka się z licznymi problemami behawioralnymi swojego kota. Spowodowane jest to w głównej mierze tym, że ludzie nie do końca rozumieją potrzeby gatunkowe kota. Koty, które nie zaspokajają swojego instynktu łowieckiego są znudzone, niszczą rzeczy, atakują właściciela oraz hałasują w nocy. Jak temu zapobiec?

Dlaczego kot potrzebuje zabawy?

Koty z natury są myśliwymi. Są dużo mniej udomowione niż psy, a ich cechy gatunkowe nie zostały do końca przytłoczone poprzez zaadaptowanie ich do życia w naszym mieszkaniu. W naturalnym środowisku kot zapewne spędziłby cały dzień naprzemiennie polując, jedząc oraz odpoczywając. To właśnie jest cykl łowiecki, który daje kotu spełnienie gatunkowe. Jeżeli uda nam się stworzyć mu w zaciszu domowym warunki, które to zaspokoją, nasz kot będzie dużo szczęśliwszy.

Konsekwencje braku cyklu łowieckiego

Kot, którego cykl łowiecki nie zostaje zaspokojony staje się nieszczęśliwy. Brak zaspokojenia jego naturalnych potrzeb może odbić się nie tylko na samopoczuciu zwierzaka w postaci depresji, apatii lub agresji, ale również na naszym mieszkaniu. Koty znudzone zaczynają niszczyć meble, zwalać rzeczy, zdarza się także, że kierują agresję w stronę opiekuna. Skaczą na ręce, nogi lub po prostu staja się uciążliwe. Może także pojawić się nadwaga wynikająca z braku ruchu, co negatywnie wpłynie na stan zdrowia zwierzaka w przyszłości.

Jak bawić się z kotem?

Wszelkie aktywności podejmowane z kotem powinny jak najdokładniej odzwierciedlać jego zachowania w życiu codziennym. Tak więc niezwykle istotny jest dobór zabawek. Staramy się, aby imitowały one ofiary, które zwierzę mogło złapać w naturalnym środowisku. Świetnie sprawdzą się wszelkie futrzane myszki, piłki, ale także zabawki na wędce, które pozwalają na imitowanie ruchu ofiary. Duży wybór zabawek dla kota odnajdziemy w sklepie internetowym babuzoo.pl.

Zabawa z kotem powinna zawierać kilka stałych elementów. Po pierwsze musimy pozwolić kociakowi obserwować swoją ofiarę. Następnie rozpoczyna się pogoń. Możemy rzucać zabawki na odległość lub uciekać wędką. Kot powinien przypuścić atak na ofiarę, jednak ta może uciekać. Ostatnim elementem jest zjedzenie „ofiary”. Dlatego równie istotne w zachowaniu cyklu łowieckiego jest podawanie kotu jedzenia po zabawie.

Zabawa z kotem – podsumowanie

Nie powinniśmy bagatelizować potrzeb łowieckich naszego kota. Brak zaspokajania ich będzie odbijał się nie tylko na nim, ale również na nas. Zaspokojony kot to szczęśliwy kot. Warto również wprowadzić rutynę taka jak zabawa kilka razy dziennie w ustalonych porach.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *