Czy psy mogą jeść warzywa? Odpowiadamy na pytanie

Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie, czym urozmaicić dietę swojego pupila. Wiemy, że psy są zdecydowanie bardziej mięsożercami, niż roślinożercami, a mimo to często spotykamy się z podawaniem psów warzyw. Czy powinniśmy to robić? Jakie warzywa podawać psom?

Jakie warzywa są odpowiednie dla psów?

Niestety nie wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej kuchni będą bezpieczne dla naszego czworonoga. Niektóre z nich zawierają substancje, które są dla psów szkodliwe. Dlatego powinniśmy wiedzieć, które z nich są bezpieczne, aby nie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Z pewnością bezpieczne będzie podanie psu warzyw takich jak marchewka, seler, buraki, bataty czy pietruszka. Również bez obaw możemy podać słodką paprykę, brokuł, dynię czy ogórka. Pomagają one podnieść odporność, zawierają wiele antyoksydantów, oraz błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit.

Warzywa surowe dla psa

Wiele warzyw możemy podać psu w surowej formie. Jest to jedna z bardziej holistycznych wersji żywienia, kiedy podajemy je w naturalnej postaci. Wówczas zawierają one wszystkie niezbędne składniki, dla których podajemy warzywa. Dodatkowo stanowią one zajęcie oraz formę gryzaka dla naszego pupila.

Gotowane warzywa dla psa

Również dobrym pomysłem będzie podawanie gotowanych warzyw psu. Części z nich, takich jak bataty lub warzywa strączkowe, w ogóle nie powinniśmy podawać w surowej formie. Oczywiście, ugotowane są również łatwiejsze do spożycia przez co poleca się tę formę dla starszych psów, tych z problemami z uzębieniem lub np. szczeniąt, które mają dużo wrażliwszy układ pokarmowy.

Jakich warzyw nie podawać psu?

Jest również lista warzyw, których podanie psu może się źle skończyć. Poniżej znajduje się lista oraz wyjaśnienie:

  • Rzadko powinniśmy podawać warzywa strączkowe takie jak groch, bób, fasola oraz te, które zawierają szczawiany: szpinak, rabarbar, szczaw;
  • Bezwzględnie nie powinniśmy podawać cebuli, czosnku, ostrych przypraw, porów, pomidorów oraz kapusty ponieważ zawierają one szkodliwe substancje;
  • Ziemniaki nie zawierają żadnych wartości odżywczych, są jedynie wypełniaczem wobec czego możemy z nich zrezygnować.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do sposobu żywienia naszego psa, warto skorzystać z gotowych mieszanek, które zapewnią mu wszystko co potrzebne i niezbędne do rozwoju. Szeroką ofertę karm dla psów można znaleźć w sklepie zoologicznym Babuzoo.

Warzywa dla psa – podsumowanie

Warzywa mogą być ważnym elementem w diecie naszego czworonoga. Powinniśmy jednak podawać je z głową i nie zapominać, że głównym elementem diety psa powinno być mięso.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *