Karma sucha czy mokra dla psa?

Odpowiednie karmienie psa jest niezwykle ważne, aby mogły się prawidłowo rozwijać bez żadnych problemów zdrowotnych i mieć energię każdego dnia. Jedzenie ma zatem ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco więcej o karmach dla psa. Która z nich będzie lepsza – sucha czy mokra? Dowiedz się więcej poniżej!

Kaloryczność karmy dla psa

Jedną z ważniejszych cech każdej karmy mokrej i suchej dla psa jest jej kaloryczność. Karma mokra jest zazwyczaj niskokaloryczna, co przekłada się jednocześnie na to, że jest bardziej wilgotna. Całkowicie inaczej jest, gdy mowa o karmie suchej, gdzie jest mniej wilgotna i jednocześnie cechuje się znacznie wyższą kalorycznością.

Dobór odpowiedniej karmy jest o tyle ważny, że przy karmieniu psa mokrymi smakołykami, jego zapotrzebowanie na energię powinno być znacznie większe – równoważne z podaniem około 3-4 razy większej dawki karmy mokrej niż suchej. Jeśli nasz pupil ma natomiast znacznie większy apetyt, warto mu wówczas podawać karmę mokrą, jednocześnie kontrolując wagę i kaloryczność zjedzonych posiłków w ciągu dnia. Karma sucha jest zatem znacznie bardziej kaloryczna, dlatego podczas żywienia psa dobrze jest dokładnie odmierzać jej dawkę i dzielić w ciągu całego dnia.

Wilgotność karmy

Wspominaliśmy o tym już, ale warto wiedzieć, że jest duża różnica między karmą suchą a mokrą, jeśli chodzi o jej wilgotność, czyli inaczej zawartość wody. Karma mokra zawiera w sobie nawet 75% wody, gdy jej suchy odpowiedni niecałe 10%. Ponadto, jeśli karmimy psa mokrymi smakołykami, to ilość dostarczanej wody jest znacznie większa niż w przy suchych przekąsek. Duża liczba pitej wody u psa pozwala zachować dobry stan zdrowia, o czym warto pamiętać cały czas przy karmieniu zwierzaka.

Przy okazji wyboru odpowiedniej karmy dla psa dobrze będzie zastanowić się nad konsystencją pokarmu. Czworonogi, które mają problemy w jamie ustnej lub w obrębie zębów i dziąseł, zdecydowanie lepiej będzie się im jeść mokrą karmę. Suche przekąski mogą podrażniać jamę ustną, dlatego zaleca się jej podawania jedynie zdrowym zwierzakom. Tutaj ważny będzie wybór dobrej wielkości granuli, które podczas gryzienia będą mechanicznie ścierały płytkę nazębną.

Smak karmy

Z pewnością ten punkt jest najważniejszy dla samych psów. Niezależnie od wyboru karmy smak należy dobrać do upodobania zwierzaka, aby jedzenie przede wszystkim mu smakowało. Jednak aromatyczność i zapach danej karmy mogą skutecznie zachęcić pupila do jej zjedzenia, o czym warto pamiętać.

Dobrym sposobem podczas żywienia psa jest mieszanie obu rodzajów karm. Musimy jedynie odpowiednio ważyć proporcje, aby pies mógł dostawać odpowiednią dawkę makroskładników potrzebnych w jego diecie. Wiele rodzajów karm suchych i mokrych dla psa znajdziesz w sklepach zoologicznych. Jednak sklep zoologiczny BabuZoo będzie najlepszym wyborem, ponieważ w swojej ofercie mają szeroki asortyment karm i smakołyków dla psów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *