Tempomat w samochodzie – jak działa i dlaczego powinieneś go mieć?

Jest montowany w coraz większej ilości pojazdów i tym samym są one chętniej wybierane przez kierowców. Dzisiaj nieco przybliżymy Ci specyfikę tempomatu oraz jego funkcjonowanie, a także wskażemy kilka najważniejszych korzystnych cech pod względem praktycznym, ekonomicznym czy mechanicznym, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Krótko o działaniu tempomatu

W zasadzie jest to urządzenie wbudowane wewnątrz pojazdu, które ma na celu regulować i sterować parametrami układu napędowego w taki sposób, aby zachować odpowiednią prędkość samochodu nadaną przez kierowcę. Nieistotne są tutaj warunki zewnętrzne panujące na drodze, ponieważ tempomat zachowuje się dokładnie tak samo. Najczęściej stosowany jest przy wyższych wartościach prędkości, np. jadąc na autostradzie, gdzie zazwyczaj prowadzimy auto jednostajnie.

Jego działanie można przyrównać do funkcjonowania piekarnika, który po ustawieniu cały czas grzeje się w tej samej temperaturze. Do sterowania tempomatem używa się zarówno pedałów gazu, hamulca i sprzęgła, jak i manetek znajdujących się w kierownicy – wszystko zależy od modeli i typu samochodu. Po osiągnięciu pożądanej prędkości wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a jeżeli chcemy zwolnić lub przyspieszyć, trzeba wcisnąć pedał hamulca lub sprzęgła. Dobrym dodatkiem jest również funkcja zapamiętywania „ulubionych” prędkości, które można w prosty sposób ustawić i korzystać z nich w dowolnym momencie bez konieczności ponownego ustawiania.

Tempomat – zalety

Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które bardzo często i daleko podróżują, co jest związane z ich pracą albo innymi obowiązkami. Wówczas jazda po autostradach i pozostałych drogach szybkiego ruchu może być dość uciążliwa, ponieważ ciągła noga na gazie, sprzęgle czy hamulcu potrafi mocno zmęczyć. Zapobiec temu może właśnie tempomat, który wystarczy ustawić na daną prędkość, można go też regulować w trakcie jazdy, a ciało może w tym czasie odpoczywać.

Po drugie, jest to dobry trik dla osób, które mimo wszystko lubią szybszą jazdę i niekiedy mogą przez to nabawić się mandatu. W ten sposób możesz go łatwo uniknąć, jedziesz cały czas równym tempem, a przy tym nie kusi Cię, by przyspieszyć. To przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę jednak inny aspekt, trzeba wskazać tutaj na dużą oszczędność paliwa, a przez to też jazdę proekologiczną. Jadąc samodzielnie i zmieniając biegi, nigdy nie będziemy tak dokładni i precyzyjni jak automatycznie zaprogramowana maszyna. Zachowana w trakcie jazdy płynność i jednostajność pozwala na zmniejszenie eksploatacji silnika, co przyczynia się bezpośrednio do mniejszego zużycia paliwa. To urządzenie powinno się sprawdzić w wielu przypadkach, dlatego zachęcamy do wyboru samochodów z tempomatem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *