Jak poprawnie odkamienić domowy ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu jest jednocześnie prostą, jak i bardzo ważną czynnością. Dzięki temu urządzenie będzie działało dłużej i za każdym razem otrzymamy przepyszną kawę. Do pomocy można wykorzystać tabletki i płyny do czyszczenia, a także przydatne opcje w samym urządzeniu. Na pewno doskonale sobie z tym zadaniem poradzisz, ale warto mieć na uwadze pewne kwestie!

Dlaczego należy regularnie odkamieniać i czyścić ekspres?

Odkamienianie ekspresu do kawy oraz jego regularne czyszczenie jest niezwykle ważnym procesem. Kamień wpływa nie tylko na pracę urządzenia, ale i smak przygotowanej kawy. Im więcej go jest, tym mniej wydajny będzie ekspres. W dodatku kawa – w smaku i aromacie – będzie po prostu gorsza.

Kamień wpływa na ekonomiczność urządzenia, ponieważ zabrudzone urządzenie pobiera więcej wody, pracuje też wolniej, a nawet głośniej, uprzykrzając życie domownikom (i sąsiadom).

Ważnym argumentem jest również to, że nieregularne czyszczenie ekspresu i stosowanie nieodpowiednich odkamieniaczy może doprowadzić do usterek, których gwarancja producenta nie obejmuje.

Jeżeli szukasz zaufanego serwisu ekspresów, klinij: naprawa ekspresów zielona góra

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Do każdego ekspresu do kawy dołączana jest instrukcja obsługi ze wskazówkami producenta – radzimy, aby się ich trzymać. Jeśli jednak instrukcje i pomoce zostały zagubione, na szczęście istnieją standardowe zasady odnośnie odkamieniania urządzenia. Samemu także możesz zaobserwować, że na przykład w pojemnikach pojawił się nalot lub dysza mleka przestała je spieniać.

Przyjmuje się, że najkorzystniej jest odkamieniać ekspres co 200 do maksymalnie 300 filiżanek przygotowanej kawy. Oczywiście trudno pilnować liczby wypitych napojów, dlatego najlepiej oszacować, ile kawy pijesz dziennie. Wtedy należy przyjąć, że czyszczenie ekspresu do kawy powinno się przeprowadzać co 3 i pół miesiąca (taki rachunek wychodzi, jeśli wypijasz dziennie około 2 filiżanki).

Czym odkamienić ekspres? Kwasek, ocet, płyn odkamieniający czy tabletki?

Zapewne pierwszym skojarzeniem, jeśli chodzi o odkamienianie ekspresu, jest użycie kwasku cytrynowego bądź octu. Zgadza się? Nie jest to błędem, ale miej na uwadze, że producenci rekomendują sięganie po specjalne płyny, proszki czy tabletki do czyszczenia ekspresu do kawy nie bez przyczyny. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ nie tylko czyszczą, ale i konserwują, są przy tym nieinwazyjne, a niewłaściwie przeprowadzony zabieg może nawet ekspresowi zaszkodzić. Nie wspominając, że taki ocet czy kwasek wpływa na smak kawy.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak już wspomnieliśmy, poprawne wykonanie odkamieniania ekspresu ma niezwykle istotne znaczenie dla jego sprawnego działania i jakości kawy. Jest to czynność niezwykle prosta – czyszczenie ekspresu krok po kroku sprowadza się właściwie do kilku ruchów:

  • Wyjmij i przepłucz pojemnik na wodę.
  • Uzupełnij pojemnik wodą i dodaj środek do odkamieniania.
  • Poczekaj, aż odkamieniacz całkowicie wymiesza się z wodą, daj mu nawet 15 minut.
  • Włóż pojemnik z powrotem do urządzenia.
  • Uruchom urządzenie, to jest przygotuj napój bez kawy.

Jeżeli jednak nawet po odkamienieniu Twój ekspres nie działa prawidłowo, być może konieczna będzie naprawa ekspresów w Klinice Ekspresów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *