Wybieramy meble kuchenne dostosowane do każdego wystroju

Jakie meble do kuchni należy wybrać? Przed tym dylematem stoi wiele osób urządzających kuchnię. Podstawowa zasada – w tym pomieszczeniu powinniśmy się dobrze czuć. Meble wybierzmy więc zgodnie z naszym gustem, ponieważ musimy je polubić. Nie mogą się też szybko znudzić. Warto pamiętać też o ich funkcjonalności. Jak zatem wybrać? Podpowiadamy, co oferuje rynek mebli kuchennych.

Wybieramy fronty do kuchennych mebli

Najważniejszy jest materiał, z którego są wykonane fronty szafek. Najpopularniejsze są fronty z płyty MDF, powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Rozwiązanie to jest tanie i dość wytrzymałe. Niestety małe uszkodzenie folii spowoduje nasiąkanie płyty wodą i nieładne wybrzuszenia.

Popularne, eleganckie, ale i droższe są meble z drewna. Najczęściej wybierane do kuchni dworkowych, rustykalnych. Do produkcji stosuje się różne rodzaje drewna, dąb, olchę, buk, sosnę, brzozę, ale i gatunki egzotyczne. Pamiętajmy, że drewno nie jest łatwym materiałem do obróbki. Drzwiczki mogą się wypaczyć, a zawiasy, mocno obciążone, szybciej się zużywają. Są też zalety, można je wyczyścić ze starej farby i dowolnie odnawiać, czy malować.

Niektóre fronty górnych szafek wykonane są ze szkła. Najczęściej jest to szkło matowe, mleczne oprawione w aluminiową ramę. Rozwiązanie to jest nowoczesne, odporne na wilgoć, lecz z kolei jest mniej wytrzymałe na uderzenia.

Odporny blat kuchenny

Blat powinien wytrzymać siekanie, krojenie, czy układane na nim gorące naczynia. Jest najczęściej eksploatowany ze wszystkich mebli, dlatego wybierajmy go ze szczególną ostrożnością.

Zwróćmy uwagę czy łatwo można go wyczyścić, czy mogą pozostać na nim plamy po produktach czy środkach czyszczących. Na rynku mamy duży wybór blatów: laminowane blaty wykonane z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych, utwardzone w wysokiej temperaturze i pokryte laminatem matowym, półmatowym lub błyszczącym, gładkim albo fakturowanym. Jest odporny na zabrudzenia i wysoką temperaturę. Łatwe w utrzymaniu mogą jednak pęcznieć pod wpływem wody, szczególnie w miejscach łączenia. Fronty połyskliwe są łatwe do zarysowania. Ich zaletą jest niska cena. Blaty kompozytowe to kolejny typ produktu wykonanego z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie wymaga żadnej konserwacji. Odporny na zabrudzenia i zarysowania. Istnieje możliwość łączenia różnych kolorów i uzyskiwania dowolnych kształtów, ale trzeba się liczyć z tym, że takie rozwiązanie jest dość drogie.

Jaki styl kuchni wybrać?

Charakterystyczne dla stylu nowoczesnego są blaty stalowe i szklane. Blachę stalową montuje się do płyty wiórowe lub pilśniowe. Jest bardzo odporna. Taki blat niestety trzeba dokładnie wycierać do sucha bo pozostają na nim zacieki. Do blatów szklanych stosuje się szkło klejone albo hartowane. Taki blat jest elegancki, bardzo odporny, ale również trzeba go przecierać by nie zostały na nim zacieki.

Blaty ceramiczne to ostatni typ blatów. Do płyty wiórowej mocuje się płytki ceramiczne, gresowe. Brud gromadzący się między płytkami na fudze, ograniczone możliwości uzyskania dowolnych kształtów to główne wady blatu drewnianego. Najlepiej zamiast fugi stosować masę epoksydową – jest dość droga, ale szczelna, trwałą i łatwą do czyszczenia. Jeśli pozostaniemy przy zwykłej masie cementowej to powinniśmy ją  zaimpregnować emulsją uszczelniającą.

W celu zaczerpnięcia inspiracji w urządzaniu wymarzonej kuchni polecamy kuchnie w Jeleniej Górze.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *