Czy pies może jeść kości?

Od zawsze w kulturze masowej przedstawiany jest wizerunek psa z kością. Zarówno w bajkach, jak i kreskówkach. Stanowi ona nieodłączny element wizerunku psa. Jaka jest jednak prawda? Czy możemy bez obaw podawać psu kości w ramach posiłku czy istnieją przeciwko temu jakieś przeciwskazania?

Czy dawać psu kości?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niejednoznaczna, gdyż wiele zależy od ego, jakiego rodzaju są to kości oraz w jakiej formie je podajemy. Po pierwsze należy wiedzieć, że absolutnie nie wolno podawać psu kości po żadnej obróbce termicznej – czy to gotowaniu, czy pieczeniu. Kości, które zostały obrobione w ten sposób, zmieniają swoją strukturę, co może powodować łamanie się na ostre kawałeczki, które w efekcie mogą uszkodzić żołądek naszego psa.

Jakie kości może jeść pies?

Kości zawierają w sobie cenne dla zdrowia psa minerały, jak choćby wapń i fosfor, a ich gryzienie pozytywnie wpływa na uzębienie. Zdecydowanie najlepsze są kości surowe z okalającym je mięsem, ani nie za małe, ani nie za duże. Unikamy podawania kości nośnych dużych zwierząt. Zresztą, rozmiar kości najlepiej dopasować do wielkości psa i jego możliwości.

Smażone, pieczone, gotowane kości dla psa

Jak wspomniano wcześniej, absolutnie nie powinniśmy podawać psom kości, które zostały poddane obróbce termicznej. Po tym skład chemiczny kości ulega mianie i przestają być one zdatne do strawienia, a zaczynają być kruche i łamliwe, mogąc powodować skaleczenia żołądka i całego przewodu pokarmowego. Zamiast kości lepiej zainteresować się wysokiej jakości smakołykami dla psa, a postawa jego diety powinna być odpowiednio bilansowana karma. Suche karmy dla psów w sklepie Babuzoo występują w atrakcyjnych cenach, wobec czego warto przeglądnąć ofertę tego sklepu.

Źródło zdjęć: freepik.com

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *